Fotoğrafçılıkta Radikal Değişim

Dijital fotoğrafçılık son yirmi yılda büyük değişimlerden geçti, DSLR (Digital single-lens reflex) fotoğrafçılık akıllı telefonlarda kullanılmaya başlanması akıllı telefonların kullanımının önünü açtı. Gelecek 10 yıl boyunca, sanatın arkasındaki bilim değiştikçe benzer bir evrimi bekliyoruz.

Fotoğrafçılıkta Radikal Değişim

  Hesaplamalı fotoğrafçılık, telefon fotoğraflarını yeniden canlandırırken, Canon ve Nikon, geleceğin kamera tasarımını benimsiyor.

Dijital fotoğrafçılık son yirmi yılda büyük değişimlerden geçti, DSLR  (Digital single-lens reflex) fotoğrafçılık akıllı telefonlarda kullanılmaya başlanması akıllı telefonların kullanımının önünü açtı. Gelecek 10 yıl boyunca, sanatın arkasındaki bilim değiştikçe benzer bir evrimi bekliyoruz.

Bugün kullanılan teknolojinin çoğu, ilk nesil dijital fotoğraf makinelerinde kullanılan teknolojik özellikleri taşımaktadır. Eski fotoğraf makinelerinden  film çıkarıldı ve bunun yerine yeni nesil fotoğraf makinelerinde  dijital görüntü sensörleri yerini aldı, ancak kameranın geri kalanının çoğu - objektifler, kepenkler, otofokus sistemleri gibi şeyler - çoğu zaman büyük ölçüde aynı kaldı. Üreticiler, kamera tasarımlarını deklanşörün tek ve hızlı çekimine odaklanmış durumda.

Şimdi ise iki büyük trend dijital fotoğrafçılığa dair beklentilerimizi yeniden belirliyor. Fotoğraf kalitesini geliştirmek için bilgi işlem teknolojisini kullanan bilişimsel fotoğrafçılık, etkileyici çekimler yapmak için akıllı telefon kamera donanımının sınırlarını aşmaktadır. Film için gerekli olan donanımları azaltan ve görüntü sensörünün önemini arttıran "aynasız" hareket, geleneksel kameraların mekaniğini değiştirerek bu mekaniğin yerini almış durumda.  Optikler hakkındaki eski varsayımlar, fotoğrafçılıkta bilgisayarın kullanılmaya başlamasıyla gözden geçirilerek yeniden şekilleniyor.

" Kameralarda yaşanan değişim gelecek 10 yılda  geçmiş 10 yıldan  daha fazla olacak  ," dedi. Birincisi, son derece pahalı

151-megapiksel orta formatlı kameraları 52.000 $  gibi fiyata satan Danimarka’lı  Phase One şirketinin  araştırma ve geliştirme başkan yardımcısı Lau Nørgaard : " Kameralar, gelecek 10 yılda geçmiş 10 yıldan daha fazla değişecek " dedi.

                          Hesaplamalı fotoğrafçılık

Teknoloji bize daha hafif bir ürün sunarken geçmişte kullanılan makinelerin bize  sunduğu bazı kalite ve faydalardan bizi mahrum kılmaktadır. Daha büyük bir film karesi daha fazla görüntüyü daha  detaylı yakalayabilir, ancak bu daha büyük bir kamera gövdesi anlamına gelir. Daha büyük lensler daha fazla ayrıntı sunar, ancak bu daha fazla ağırlık anlamına geliyordu.

Güçlü işlemciler sayesinde hesaplamalı fotoğrafçılık, bu paradigmayı değiştirecektir. Bu iyi haber çünkü çoğumuz fotoğraf çekmek için çoğunlukla telefonlarımızı kullanıyoruz.

Şu anda mevcut olan en gelişmiş hesaplamalı fotoğrafçılığın bazı özellikleri, Ekim ayında piyasaya çıkan Google'ın Pixel 3 telefonunda yer alıyor. İşte yapabileceği şeylerden bazıları:

Geleneksel kamera üreticileri dijital kameralara göre uyarlamalar yapıyorlar. Fakat prensipte  yeterince hızlı uyum sağlayacaklar mı bilemiyoruz ancak akıllı telefon üreticilerinin yaptığı aynı hesaplama tekniklerini kullanmasını engelleyen hiçbir şey yok, ancak şimdiye kadar ikincil bir öncelik olarak gördüler.

Keypoint Intelligence analisti Ed Lee, “Kamerayı kullananlar, el cihazlarıyla ve sayısal fotoğrafçılıkla neler olup bittiğine bakmak ve geleneksel kameralara neyin uygun olduğunu görmek zorunda. Fotoğraf teknolojisindeki değişim hızının artmasını bekliyor.

Telefon üreticileri hızlı hareket ediyorlar, ancak Phase One'ın Nørgaard'ı , teknolojiye uyarlamada  bir sorun görmüyor. Gerçekten de şirket, Capture One düzenleme yazılımını doğrudan kamera gövdesine yerleştirmeye başladı.

Nørgaard, "Cep telefonları küçük bir kameradan gerçekten de iyi görüntüler veriyor" dedi.  Yazılımla daha da ileriye taşınabileceğini söyledi.

Ancak, akıllı telefonlar nokta vuruşlu fotoğraf makineleri pazarıyla rekabet ettikleri zamandan beridir her yıl daha yüksek kalitede kamera yetenekleri elde ettiler. On milyonlarca adet satılan telefonlar, Qualcomm gibi yonga yapımcılarına fotoğraf teknolojisi için işlemciyi geliştirmeleri için  büyük bir olanak sunuyor. Şirketin gelecek nesil mobil çipi olan Snapdragon 855, bir sahnedeki nesneleri tespit etme, tanımlama ve izleme, derinlik haritaları oluşturma ve titrek ellere karşı durma gibi her türlü fotoğraf akıllısını ekliyor.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!
ETİKETLER
Hesaplamalı fotoğrafçılık telefon fotoğraflarını yeniden canlandırırken Canon ve Nikon geleceğin kamera tasarımını benimsiyor.
SON HABERLER

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. RehberimBurada.com | 2019

Iyzico